Yüksek zekalı bireylerin ömürleri daha uzun

Edinburgh Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, 11 yaşından itibaren IQ’su test edilen bireylerin, 79 yaşına kadar ölüm sebepleri incelenmiştir. Bu inceleme, İskoçya’da 1936 yılında doğan ve 11 yaşında iken zeka testine tabi tutulan yaklaşık 33 bin erkek ve 32 bin kadın birey üzerinde yapılmıştır.

Yaklaşık 65 bin kişinin IQ testleriyle ölüm sebeplerinin karşılaştırılması sonucunda zeka seviyesi yüksek olan bireylerin doğal yollarda gerçekleşen ölümlerde 79 yaşına kadar ölme riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Örnek olarak, yüksek IQ’ya sahip bireylerin %28 oranında daha az solunum bozukluğu ile öldüğü, %25 daha düşük risk ile kalp hastalığından öldüğü, %24’ünün daha düşük kalp krizi riski taşıdığı saptanmıştır.

Her ne kadar benzer çalışmalar daha önce yapılmış olsa da bu çalışma en fazla kişi üzerinde yapılan istatistik analizi olduğundan daha önemli bir yere sahip olduğu açıktır.

Öte yandan, diğer çalışmalarda da benzer sonuçların ortaya çıktığının altını çizmekte fayda var.

Kısaca, yüksek zekaya sahip bireylerin genetik olarak doğal yollarla yaşanan ölümlerde daha uzun ömürlü olduğu ortaya çıkmaktadır.