Üzümsü meyvelerin önemi

Üzümsü meyveler terimi günlük hayatta pek kullanılmasa da kısaca çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi küçük, çekirdekli meyvelerdir. Bu meyvelerin birçok yararı konusundaki bilgiye internette ulaşabilirsiniz fakat biz size bu meyvelerin beyne ne gibi faydaları olduğundan kısaca bahsetmek istiyoruz. Özellikle de ilerleyen yaşlarda…

Günümüzde üzümsü meyveler, diğer meyvelere göre pek tükettiğimiz meyve türleri değildir. Fakat bu yazımızdan sonra eminim hayatınıza olabildiğince çok tüketmeye çalışacaksınız. Çünkü diğer meyvelere nazaran üzümsü meyveler, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması konusunda oldukça dikkat çekmektedir.

Exeter Üniversitesinin yakın zamanda yaptığı bir çalışmada yaban mersininin yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmayı yaparken yaşları 65 ila 77 arasında değişen bireylere yaban mersini suyu verilmiştir. Bir kısmına da yaban mersini olmayan fonksiyonsuz meyve suyu verilmiştir. 12 haftanın sonunda yaban mersini alan bireylerin beyin fonksiyonlarında 12 hafta öncesine göre artış gözlemlenmiş olup fonksiyonsuz meyve suyu içenlerde ise beklendiği gibi herhangi bir değişim gözlemlenmiştir.

Başka bir çalışmada da böğürtlen verilen yaşlı farelerin motor fonksiyonlarında ve kısa-vadeli hafıza performanslarında ciddi artışlar gözlemlenmiştir. Dolayısıyla böğürtlenin yaşlanmayı önleyici bir etkisi olduğu değerlendirilmiş ve nedeninin ise böğürtlendeki polifenol maddesinin beyindeki anti-oksidant ve/veya anti-inflamatuar seviyesinde artışa sebep olduğundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Buna benzer literatürde üzümsü meyvelerin özellikle de yaşlanma evresinde birçok faydasından bahsedilmektedir. Dolayısıyla özellikle de ilerleyen yaşlarda daha dinç kalabilmek adına üzümsü meyveleri daha çok tüketmemiz gerektiği bir gerçektir.