TUBİTAK Bilim Genç – Ayın Soruları

Şubat 2016 yılında başlayan, her ay düzenli olarak birbirinden güzel matematik ve grafik soruları paylaşan Prof. Dr. Azer Kerimov‘un sunduğu güzel sorulardan bir tanesi de bugün geldi. Tabi bu sorular ayrıca çok güzel ödülleri de beraberinde getiriyor.

Bu seferki sorumuz bir grafik sorusu, tabi basit gibi görünse de birazcık uğraşınca o kadar da basit olmadığını görebilirsiniz.

Ormandaki 100 cüceden her birinin tam olarak 3 cüceyle arkadaş olduğunu bilen, fakat kimlerin kimlerle arkadaş olduğunu bilmeyen Keloğlan birkaç cüceyi geziye davet edecektir. Geziye katılan cücelerin en az ikisinin arkadaş olmasını isteyen Keloğlan bunun için geziye en az kaç cüce davet etmelidir?

 

Çözümü tabi ki sizinle paylaşmayacağız, fakat kesinlikle 5 yıldızı hakeden bir zorluğa sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabi cevabı bulduysanız, bir an önce cevabınızı gönderin ki TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından bir tane de siz kapın!

Sizin de güzel sorularınız varsa, http://soru.solbeyin.com/ adresimize kaydolmayı ve soru sormayı unutmayın. Hatta başkalarının sorduğu sorulara da göz atın. Eminim içlerinden ilginizi çekebilecek sorular çıkacaktır!