Spor yapmanın zekâya bir etkisi var mı?

Bazen çocuklarımızın ders çalışmasını spor yapmasına veya siz herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan saatlerce çalışmayı tercih edebilirsiniz. Fakat yapılan çalışmalar aslında hayatımızın hiçbir döneminde fiziksel aktiviteleri azaltmamamızı ve tam tersine her fırsatta spor yapmamızı öneriyor.

Tomporowski ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada spor yapmanın özellikle çocukların anlatılanları kavrama yeteneğini arttırdığı ve dolayısıyla zekâya da doğrudan etkisi olduğu değerlendirilmiştir. Bu durum sadece çocuklarda da geçerli değil, yetişkinler için de aynı durum geçerlidir.

Şöyle de düşünebiliriz: diyelim ki beynimizin bir şeyleri görebilmek için gözü olsun ve gördüğü sürece öğrenebilsin, eğer spor yapmazsak bu gözler pek açık kalamayacak ve her şeyi göremeyecektir. Fakat spor yaptıkça beynimizdeki gözlerimiz açılacak ve gördüğü her şeyi algılayabilecek ve dolayısıyla kavrama yeteneğimiz de artacaktır.

Öte yandan, spor yapmak sadece beynin gözlerini değil ayrıca da hafızaya da katkı sağlıyor. Beyinde bulunan iki beyaz çıkıntı olan hipokamp da söylenenleri hafızada tutan kısım olarak bilinir. Spor yaparak hipokampı da aktif tutabilirsiniz ve hafızanız daha da güçlenebilir. Bu konuda yaşı ilerlemiş olan veya belli gerekçelerle çok hareket etmeyen bireylerin özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Spor aktivitesi eğer azsa hipokampta görevini yapamamaya başlayabilir ve her şeyi hafızanızda tutamayabilirsiniz veya söylenenlere konsantre olamayabilirsiniz. O yüzden yaşınız ne olursa olsun her zaman fiziksel olarak aktif olmak çok önemli!

Spor yapmanın beyin için bir başka avantajı ise sporun yaratıcılığı geliştirdiğidir. Oppezzo ve Schwartz’ın çalışmasında yürümenin ve hareket etmenin yaratıcı düşünmeye pozitif etkisi olduğu konusunda birçok bilgi yer almaktadır.

Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletlerinde bazı şirketlerin ücretsiz spor salon kayıtları sağladığı ve hatta çalışanlarını zorunlu olarak sabahları veya öğlenleri yürüyüş ve spora zorladığı bilinmektedir.

Kısaca her fırsatta spor yapın; açık havada yürüyün, koşun, kalp atışlarınızı hızlandırın ki hem daha dinç olun, hem daha mutlu olun, hem de zihniniz her zaman açık olsun!