Puzzleup 2017 soruları Çinli bir forumda çözülüyor

PuzzleUp veya diğer adıyla Soru Maratonu, tamamı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanan, 16 yıl ülkemizde devam etmiş ve ilk kez bu sene sonlanan, 13 yıldır da uluslararası olarak devam eden sonunda herhangi bir ödülü de olmayan bir yarışmadır. Toplam 20 hafta süren bu yarışma adil olabilmesi için yarışma boyunca hiçbir platformda soruların cevapları veya tartışmaları yapılmamaktadır. Tabi bu birkaç kişinin bir araya gelerek nasıl çözülebileceğini tartışmasını engelleyen bir durum olmasa da doğrudan cevapları forum gibi herkesin doğrudan ulaşabileceği bir platformda bilindiği kadarıyla hiç paylaşılmamıştır.

Fakat yaptığımız araştırmalarda, bu sene yapılan yarışmanın tüm sorularının bir Çin sitesinde paylaşıldığı ve forum üyesi Çinliler tarafından çözüldüğü görülmektedir. Bu durumun yarışmanın sonucunu etkileyip etkilemeyeceğini bilemiyoruz ama bununla ilgili PuzzleUp ekibinin bir şeyler yapması gerektiği aşikardır. Aksi halde ilk 50’inin birçoğunun Çinlilerden oluşması kaçınılmaz gibi görünüyor. Tabi bu durum diğer bizim ulaşamadığımız platformlarda bunların çözülmediğini garanti etmez, ama yine de bu kadar kolay ulaşılabilecek bir yerde soruların çözülmesi, bu soruları çözmek için kendi başlarına emek harcayanları etkileyecektir ve bu güzel yarışmadan soğutabilir.

Aslında bu tarz durumlar yarışma kuralları çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak aşağıdaki 13 üncü madde PuzzleUp’ın “Yarışma Kuralları” içerisinde yer almaktadır.

  1. Any problem may be cancelled due to reasons such as faulty problems, or similar problems published in another commonly used medium. In such cases, the cancellation will be announced on the PuzzleUp website and scores will be re-calculated.

Türkçesi (Çeviri yapılmadan Soru Maratonu kısmından alınmıştır.):

  1. Sorunun ya da cevabının hatalı olması, aynısının ya da çok benzerinin cevabının yaygın ulaşılan bir ortamda yayınlanması vb. nedenlerle bir soru Düzenleme Kurulu tarafından herhangi bir zaman iptal edilebilir. İptal kararı alındığı an, durum Soru Maratonu sayfalarından duyurulur ve puan hesapları yeniden yapılır.

Eminim PuzzleUp ekibi bu durumdan haberdarlardır ve gerekli uyarıları siteleri üzerinden yapacaklardır.