Puzzleup 2017 – Clocks – Saatler

Puzzleup 2017‘de 5 sorumuza geldik ve ilk sorular her sene olduğu gibi çok zorlayıcı değildi.

Takipçilerimizin birkaçından son sorunun İngilizce’sinde anlaşılma zorluğu söz konusu olduğundan Türkçe çeviri talebi gelmiştir. Biz de sizlerle hem sorunun İngilizce’sini hem de Türkçe’sini ilgi duyanlar için paylaşıyoruz:

There are two analog clocks with hour, minute and second hands. One of them works correctly and the other one is broken, moving 20% faster. Both of them are set to 12:00 and observed until their second hands are at the same angle and the minute hand of the correct clock is at the same angle with the hour hand of the broken clock.

What is the time when this first happens?

Enter your answer in 12-hour format, like 01:23.

Türkçesi

Elimizde 2 tane saniye, dakika ve saat kolları olan analog saatimiz vardır. Bu saatlerin biri doğru çalışmakta olup diğeri ise %20 daha hızlıdır. Bu iki saat de 12:00’a ayarlıyor ve saatlerin aynı anda çalışması sağlanıyor. Bir süre sonra öyle bir zaman geliniyor ki iki saatin de saniye kolları aynı açıyor gösteriyorken, ayrıca doğru çalışan saatin dakika kolu ile bozuk çalışan saatin saat kolu da aynı açıyı gösteriyor.
İlk kez ne zaman bu durum söz konusu olur?

Lütfen cevaplarınızı 12 saatlik sisteme göre girin, örneğin 01:23

Daha detaya girmeden sorudan anlaşılacağı üzere ilk kez ne zaman iki saatinde saniye kolları ile doğru çalışan saatin dakika koluyla, hızlı çalışan saatin saat kolu üst üste gelir? Soru aslında bundan ibarettir.

Herkese başarılar!