Oyun 2018: Bazı Eleme Soruları ve Cevapları

Oyun 2018 başladı ve ilk eleme soruları geldi. Bunların cevaplarını merak ediyorsanız seçtiğimiz bazı soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Seçtiğimiz sorular genel olarak herkesin doğrudan cevabına ulaşamayacağı sorulardır:

  • Birinci sorumuz en uzun yol sorusu. Eminim birçoğunuz bu sorunun cevabından eğer programlama kullanmadıysa emin olamamıştır:

Bu sorunun pek de kolay bir soru olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bu tarz soruları çözmenin en iyi yolu genel olarak programlamadır. Fakat eleme sorusu olduğu ve yeterince süre de olduğu için bu şekilde sorulduğunu düşünüyoruz. Aşağıda hem programı hem de cevabını doğrudan paylaşıyoruz:

1- Doğrudan yol bu şekilde olacaktır. Tabi bu sonuca ulaşmak, düşünerek pek de mümkün görülmemektedir. Eğer bu sonuca sadece yol çizmeye çalışarak ulaştıysanız büyük bir başarı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

2- Programlama ile de tüm noktaları ve yolları grid halinde tanımladık ve tüm olası yollarda hareket ederek A noktadan B noktasına olabilecek tüm yolların uzunluklarını test ettik. En yüksek olan sonuç 86 olarak karşımıza çıktı. Not: Kod yaklaşık 15 sn sürdüğü için online compiler ile sonuç alınamıyor.

Bu soruyla ilgili, özellikle de programlamasıyla ilgili sorularınız olursa büyük keyifli cevaplayabiliriz. Şunu belirtmek isterim ki program çok optimize değil, eğer farklı programlama diliyle de olsa daha optimize bir programınız varsa paylaşırsanız biz de burada diğer kişilerle paylaşabiliriz.

  • Diğer ilginç sorumuz ise üçgen yapma sorusu:

Bu soru aslında final sınavına yakışabilecek derecede aslında çok zor olmayan fakat düşündüren bir soru. Özellikle doğru bir şekilde çözülmediği taktirde yanlış sonuç elde etmenize sebep olabilir. Finalde tahminimizce bu tarz sorular olacaktır ki geçen seneki sorulara baktığımızda benzerleri çıkmıştır. O yüzden bu tarz soruları çözerken nelere dikkat etmeliyiz ona bir bakalım.

Bu soruyu programla da çözebilirsiniz. Fakat o kadar zor bir soru olmadığı için programla çözmek yerine, elle çözümünü anlatacağız:

Birinci olarak sol üst köşedeki noktayı referans alarak diğer tüm noktalarla birleştirecek şekilde üçgenleri bulmaya başlıyoruz:

A noktasıyla başladıktan sonra ikinci bir nokta olan B noktasını birleştiriyoruz. Bu doğru ile ve diğer noktalarla oluşturulabilecek tüm üçgenleri tespit ediyoruz:

Bu bir örnektir. Hiçbir açısı 90 derece olmayıp soruda istenildiği gibi bir üçgendir. Bunun gibi başka bir üçüncü nokta seçtiğimizde de farklı bir üçgen elde edebiliyoruz. Kısaca AB’yi birleştirdiğimizde 2 adet üçgen elde edebiliyoruz. Bu yöntemi kullanarak A ile B’yi nasıl birleştirdiysek, bir daha gerideki noktaları kullanmayacak şekilde üçgen denemelerine devam ediyoruz ve karşımıza aşağıdaki tablo çıkıyor:

Bunu yöntemi kullanarak yukarıdaki şekilleri sağlamak sadece 5 dakikanızı alacaktır. Bu soruda herhangi bir üçgen atlamamak için soldan sağa yukarıdan aşağı doğru giden sırayla takip ederseniz, eski noktaların bir daha kullanılmadığını ve aynı üçgenleri tekrar sayılmasının olasılığını kalmadığını fark edeceksinizdir. Sonuç itibarıyla cevap da 32 olarak karşımıza çıkmaktadır.