En az kaç hamlede Rubik (Zeka) Küpü Çözülebilir?

Herhalde hayatında Zeka Küpüyle (Rubik Küpü) karşılaşmamış kişi sayısı oldukça azdır. 1974 yılında Erno Rubik tarafında keşfedilen Rubik Küpünün aslında çok da bir geçmişi olduğu söylenemez. Fakat çok kompleks görünmeyip aslında çözümü pek de kolay olmayan bu 3 boyutlu bulmaca günümüzde oldukça bilinmektedir.

Belki bazılarımızın sinirini bozacak şekilde Rubik küpü çözmek saatlerini almış bile olabilir, fakat size Rubik küpünün ortalama 17-18 hamlede, hatta en fazla da 20 hamlede çözülebildiğini söylesem?

Pek inandırıcı gelmese de 2010 yılında tamamlanan bir çalışmada, Tomas Rokicki, Herbert Kociemba, Morley Davidson ve John Dethridge, Rubik Küpü çözmek için 20 hamleden daha fazla hamleye ihtiyacı olmadığını yıllarca süren süper bilgisayarların çözümleri sonucunda ispatlamışlardır.

Ama şunu da hatırlatmakta fayda var. Herhangi bir boyutundan herhangi bir tarafa doğru 90o veya 180o çevirmek bir hamle olarak sayılmaktadır. Buna yarım dönüş metriği adı verilmiştir.

Fakat bu durum MIT’teki ve birçok üniversitedeki matematikçileri pek memnun etmemiş olacak ki yarım dönüş metriği yerine çeyrek dönüş metriğine dayalı bir algoritmanın hamle sayılabileceği, yani 90o’den fazla tek seferde yapılan döndürme işleminin 2 hamle sayılması gerektiği konusunda ortak bir kanıya varmışlardır.

Tabi Tomas Rokicki and Morley Davidson’da bu konuda da bir çalışma yaparak 2014 yılında çeyrek dönüş metriğine (90o) göre en fazla 26 hamle ile Rubik Küpün çözülebileceğini de göstermişlerdir.