Beynimizin Solu

Hep denir ya sol elimizi kullandığımızda beynimizin sağ tarafını, sağ elimizi kullandığımızda ise beynimizin solunu kullanıyoruz. Peki beynimizin kullandığımız tarafının ne önemi olabilir? Neticede beyin simetrik bir yapıya sahip değil miydi?

Yapılan araştırmalar aslında beynimizin bölgesine göre işlevinin de farklılıklar gösterdiğini göstermiştir. Örneğin beynimizin sağ tarafı bildiğimiz sol elimizin kontrol etmemizin dışında yaratıcılık, sezgi, hayal gücü, müzik kabiliyeti gibi birçok fonksiyonu da bir arada tutarken beynimizin sol tarafı ise analitik düşünme, mantık yürütme, dil, sebep sonuç ilişkisi kurma, matematik ve bilim, yazma, sayıları hesaplama gibi aslında sayısal zekanın göstergesi olan tüm fonksiyonları yerine getirmektedir.

Buna en destekleyici çalışmalardan biri de Illinois Üniversitesinde görevli araştırmacıların yaptığı çalışma ile ortaya çıkmıştır. Yapılan bu araştırmada 182 Vietnamlı askerin kafaya aldığı darbenin yerine göre beyin fonksiyonlarını takip etmesiyle ortaya çıkmıştır. Yapılan analizlerde özellikle beynin sol tarafının (sol kulağın, alnın ve kafanın sol arkasının) zeka ile ilgili fonksiyonları yürüttüğünü göstermişlerdir.