Anne sütü zekayı geliştiriyor mu?

Anne sütünün hep öneminden bahseden birçok kaynak bulabilirsiniz. Fakat birçoğunda anne sütünün beyin gelişimine etkisinden bahsetmez. Bahsedilse de sadece üstü kapalı cümlelerle geçiştirilmiş ve herhangi bir bilimselliğe dayanan bilgileri içermemektedir. Fakat biz bu konuda yapılmış deneyleri ve sonuçlarını paylaşarak anne sütünün aslında ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz.

2015 yılında yapılan bir çalışma, diğer birçok çalışmayı irdeleyerek anne sütüyle beslenen çocukların IQ’sunun anne sütüyle beslenmemiş çocuklara göre daha yüksek olduğunun altı çizilmiştir.

Başka bir çalışmada da anne sütünün beyin gelişimine olumlu etkilerinden bahsedilerek beyindeki beyaz madde büyümesine ciddi katkıları olduğunu belirtilmiştir. Bu çalışmada çocuklar herhangi bir IQ testine tabi tutulmadan, çocukların beyinlerinin MRI’ları üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Tabi bu yazımızda beyaz maddenin detayına girmeden, bu maddenin öğrenmeye ciddi katkı sağlayan bir unsur olduğunu söylemekte fayda var.

Bunun gibi birçok makalede de bu durumu destekleyen bilgilere ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla, çocuğunuzun sadece fiziksel ve bağışıklık gelişimi için değil zekasının gelişimi için de anne sütüne olabildiğince devam edilmesinde fayda görülmektedir.